Šunky môžu patriť do zdravého jedálnička. Výživová expertka radí, ako si vybrať tú správnu

Nemusia sa jej báť zástancovia zdravého životného štýlu ani ľudia s intoleranciami.

Podľa odborníčky je ideálne vyberať si hydinové šunky – v porovnaní s bravčovými majú totiž výrazne nižší podiel tuku.

Krásne sa vyníma na obložených chlebíčkoch, opečená dodáva jedlám šťavu a bez tej údenej si nevieme predstaviť Veľkú noc. A kto tvrdí, že ju nevyjedal priamo z chladničky holými rukami, nehovorí celkom pravdu, alebo nevie, o čom je život.

Mnohí milovníci mäsa si život bez dobrej, poctivej šunky nevedia predstaviť. Je chutná, zdravá a jednoduchá na prípravu.

Nutriční experti však zdvíhajú prst pred jej nadmernou konzumáciou. Aj v prípade šunky platí, že priveľa môže škodiť. Preto sme oslovili odborníčku na výživu Eriku Zajacovú s otázkou – má šunka miesto aj v zdravom a vyváženom jedálničku?

Jesť či nejesť nie je tá správna otázka

„V zdravom jedálničku môže mať miesto prakticky všetko,” vysvetľuje odborníčka na výživu Erika Zajacová. „Dôležité nie je to, či šunku konzumujeme, ale v akom množstve, ako často a najmä – ako vyzerá zvyšok jedálnička.”

To znamená, že ak väčšinu času preferujete pestrú a vyváženú stravu, a zároveň „nezhltnete” celé balenie šunky na jedno posedenie, vôbec sa tejto potraviny nemusíte báť.

Zajacová vraví, že sama šunky jedáva, a to raz až dvakrát do týždňa.

Pozrime sa na to však hlbšie. Niektoré šunky obsahujú vyšší obsah soli a tuku, prípadne konzervačné látky. Ako teda odlíšiť zrno od pliev?

Hydinové vedú

Podľa odborníčky je ideálne vyberať si hydinové šunky – v porovnaní s bravčovými majú totiž výrazne nižší podiel tuku a patria medzi relatívne nízkokalorické zdroje bielkovín. Preto si ich môžu dopriať aj ľudia, ktorí chcú schudnúť alebo si udržať hmotnosť.

„Bielkoviny zvyšujú pocit sýtosti a pomáhajú regulovať hlad. Otázne je, do akej miery je vhodné využívať šunku ako pravidelný a pomerne významný zdroj bielkovín,” hovorí odborníčka.

„Nespornou výhodou je, že sú jednoduché na prípravu, takže vďaka nim dokážete vyskladať jedlo s dostatočným množstvom bielkovín aj v prípade, ak si potrebujete len niečo narýchlo kúpiť v supermarkete,” dopĺňa. „Z dlhodobého hľadiska však odporúčam zaraďovať aj iné zdroje bielkovín a nespoliehať sa iba na šunku.”

Pri výbere šunky by najzásadnejší parameter mal byť obsah mäsa, ktorý výrobca uvádza na obale alebo v popise zloženia.

Šunky sú vhodné tiež pre športovcov, ktorí sa usilujú nabrať svalovú hmotu. Obsahujú esenciálne aminokyseliny potrebné na regeneráciu a rast svalov. V kombinácii s kvalitnými sacharidmi (napríklad celozrnným pečivom) podporia regeneráciu po tréningu.

Navyše, hydinové šunky môžu byť v porovnaní s červeným mäsom lepšou voľbou pre ľudí, ktorí majú predispozíciu na kardiovaskulárne ochorenia alebo si strážia hladinu nasýtených tukov.

Pri vysokej teplote a ďalšom tepelnom spracovaní totiž produkujú menej škodlivých látok, ktoré môžu prispievať k vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Čo je to kvalitná šunka?

Kvalitnú šunku dokáže identifikovať aj laik, stačí vedieť, čo si všímať. Najzásadnejší by mal byť obsah mäsa, ktorý výrobca uvádza na obale alebo v popise zloženia. Dôležitým faktorom je však aj pôvod mäsa, ktorý nie je vždy viditeľný na prvý pohľad.

Vo všeobecnosti platí – čím menej vody a viac mäsa, tým lepšia šunka. Veľa zákazníkov, najmä tých detských, však dáva prednosť šunkám s nižším obsahom mäsa, pretože bývajú šťavnatejšie.

Na základe obsahu čistých svalových bielkovín môžeme šunky rozdeliť do troch skupín:

●     Základné/štandardné – 10 % čistých svalových bielkovín

●     Výberové – 13 % čistých svalových bielkovín

●     Špeciál/premium – 16 % čistých svalových bielkovín.

Len pre predstavu, kuracie prsia obsahujú približne 21 až 22 % čistých svalových bielkovín, takže prémiová šunka musí obsahovať aspoň 76 % kuracích pŕs.

Medzi tie najkvalitnejšie šunky patrí Premium kuracia šunka (vyrobená prsných rezňov) a  Stehenná kuracia šunka (vyrobená zo stehenných rezňov) od Hyzy s 92-percentným obsahom mäsa.

Doma si môžete všimnúť aj jej senzorické vlastnosti. Šunka by mala mať čistý hladký povrch a pevnú konzistenciu. Ak je mäkká, uvoľňuje šťavu alebo sa podlieva, pravdepodobne obsahuje priveľa vody. Problémom môže byť aj použitie nekvalitného mäsa, či zlá príprava.

Pri plátkových šunkách sú vám žiaľ tieto rady nanič – preto budete musieť zaostriť iné zmysly.

Hyza sa v posledných rokoch usiluje o to, aby množstvo stabilizátorov znížila na minimum.

Hydinové mäso je bledé, a tak neočakávajte ružovkastú farbu ako pri bravčovej šunke. Ak má kuracia šunka nezvyčajne výraznú farbu, je možné, že obsahuje zbytočné farbivá. Výnimkou sú hydinové šunky s obsahom kuracích stehien, ktoré sú prirodzene tmavšie.

To, akú chuť preferujete, už závisí na vás. Vo všeobecnosti by však pravá šunka mala byť príjemne slaná, šťavnatá a voňať po hydinovom mäse.

To sú aspekty, ktorými sa riadi aj Hyza. „Používame výhradne mäso, ktoré sami vyprodukujeme. Mäso na šunky extra upravujeme. Použité prísady majú len technologický charakter a v žiadnom prípade nesmú ovplyvniť prirodzenú chuť mäsa,“ hovorí Jiří Šavrda, výkonný riaditeľ spoločnosti HYZA.

Nie všetky aditíva sú zlé

Častou témou v súvislosti so šunkami sú aj pridané látky, resp. aditíva – či už ide o konzervanty, stabilizátory alebo umelé farbivá, ktoré pomáhajú zlepšovať senzorické vlastnosti výrobkov, prípadne predlžovať ich trvanlivosť.

Mnohé z nich ešte nie sú dostatočne preskúmané, no niektoré štúdie našli súvislosť medzi ich nadmernou konzumáciou a zvýšeným rizikom chronických ochorení.

Netreba sa ich však príliš obávať. Každá pridaná látka ako aj jej množstvo v potravinách podlieha prísnym normám Európskej Únie, ktoré musia dodržiavať všetky členské štáty.

Tip na zdravé raňajky od výživovej odborníčky:

„Na olivovom oleji krátko osmahnem dva plátky šunky a odložím bokom. Orestujem papriku, pór alebo cibuľku, vrátim do panvice opečené kolieska šunky a zalejem dvomi rozšľahanými vajíčkami zmiešanými s 50 ml vaječných bielkov.

Opekám pod pokrievkou na nízkej teplote. Pred dokončením posypem hrsťou baby špenátu a na vrch rozdrobím handkäse tvarôžok alebo strúhaný 30 % eidam.

Podávam s kváskovým chlebom alebo ražnou kockou a ďalšou porciou zeleniny.

Takéto výdatné jedlo mi ľahko poskytne 40 gramov kvalitných bielkovín, vlákninu a komplexné sacharidy, takže ma zasýti na dlhšiu dobu bez toho, aby som mala problémy so sústredením, alebo mala neustále na niečo chuť.”

Odborníčka na výživu Erika Zajacová tvrdí, že nie všetky aditíva sú zlé. Niekedy skrátka majú opodstatnenie a nedajú sa nahradiť.

„Napríklad, často diskutované dusitany sa v šunkách používajú ako konzervant – zabraňujú rastu nebezpečných baktérií, najmä Clostridium botulinum, ktorá spôsobuje botulizmus, život ohrozujúci stav,” vysvetľuje.

Aj tu sa Hyza riadi jednoduchým pravidlom. „Použi len to, čo je nutné pre dosiahnutie cieľa, nie viac. Nepotrebujeme maskovať alebo podporovať chuť glutamátov ani pridávať ďalšie bielkoviny, veď pochádzajú priamo zo suroviny. Ani pridávať ďalšie stabilizátory, veď používame naše čerstvé mäso,“ vraví Jiří Šavrda.

Hyza sa v posledných rokoch usiluje o to, aby množstvo stabilizátorov znížila na minimum. Z produktov napríklad úplne vypadli umelé farbivá, ostali len tie prírodné. Rovnako tak sa znižoval obsah iných látok, ako sú fosfáty či zemiakový škrob.

Na výrobky od Hyzy si nemusia dávať pozor ani ľudia s intoleranciami.

„Napríklad, v mäkkých výrobkoch sme znížili obsah fosfátov takmer na tretinu pôvodnej receptúry. V prípade šuniek sme už znížený obsah fosfátov znížili o viac ako 10 %,“ dopĺňa výkonný riaditeľ Hyzy.

Na výrobky od Hyzy si nemusia dávať pozor ani ľudia s intoleranciami. Neobsahujú alergény, lepok ani laktózu, a tak sú vhodné aj pre celiatikov a ľudí s potravinovými alergiami.

Hyza šunky neobsahujú ani tony soli. Legislatíva, ktorá upravuje spracované mäsové výrobky povoľuje až 3,2 % soli z celkovej hmotnosti výrobku. V šunkách od Hyzy jej nenájdete viac než 2 až 2,5 %.

Aké majú šunky od Hyzy benefity v porovnaní s konkurenciou?

1.    Pracujeme len s mäsom z našej vlastnej produkcie. Vďaka tomu máme istotu, že neprecestovalo celý svet a nedostalo sa k nám napríklad v mrazenej forme, navyše nejasného pôvodu. Nik totiž nevie, či dovezené mäso spĺňa všetky legislatívne dané parametre – obsah salmonely, chemické zloženie a ďalšie látky. 

2.    Vďaka dohľadateľnosti mäsa vieme, že naše produkty spĺňajú všetky parametre stanovené legislatívou Slovenskej republiky.

3.    Prísne kontrolujeme suroviny použité vo výrobkoch, no predovšetkým máme pod kontrolou vlastnú surovinu.

4.    Používame len overené ingrediencie. Pri pridaných látkach používame vždy len jednu, nie niekoľko naraz s podobnou funkčnosťou.

5.    Chuť našich výrobkov je založená nielen na mäse, ale aj na zručnosti našich ľudí a slovenských dodávateľov.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Vykašlite sa na kečup a horčicu, tieto recepty povýšia hot dog na iný level. Hot dogy sú nesmrteľná street foodová klasika. Prečo sa však obmedziť iba na tradičné kombo –

Jej využitie v kuchyni je všestrannejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Zaujme vás už svojím vzhľadom – vyzerá ako jemný, ružový bochník s bielymi kúskami tuku. Labužníci ju vyhľadávajú

O strese, nedostatku pohybu či antibiotikách slovenské kurčatá ani nechyrujú.  Chov hydiny je opradený mnohými mýtmi, ktoré sú väčšinou postavené na veľmi slabých základoch. Hoci si mnohí myslia, že slovenské

Páčil sa vám tento článok?
Nám by sa zas páčili vaše komentáre a zdieľania. :)