O strese, nedostatku pohybu či antibiotikách slovenské kurčatá ani nechyrujú.

Chov hydiny je opradený mnohými mýtmi, ktoré sú väčšinou postavené na veľmi slabých základoch.
Hoci si mnohí myslia, že slovenské kurčatá žijú v zlých podmienkach, alebo sú „tajne” dovážané zo zahraničia, realita je úplne iná – a neporovnateľne lepšia.
Od veterinárnych kontrol, cez pokročilé technologické procesy, až po prísne hygienické opatrenia – na Hyza farmách má každý aspekt za cieľ zabezpečiť pohodu a zdravie kurčiat.
Vnútri je lepšie
Predstava šťastných kuriatok veselo pobehujúcich po otvorenej lúke, ktoré sa „opaľujú” na slnku, je dosť pritiahnutá za vlasy. Kuriatka sú v skutočnosti najšťastnejšie a najzdravšie v uzavretom chove. Prečo?
Otvorené priestranstvo prináša množstvo hrozieb, ktoré by chovatelia nedokázali ovplyvniť – od vtáčej chrípky, cez rôzne vírusy až po cudzie vtáky a iné zvieratá. Aj líška si rada pochutí na kuriatku.
Kurčatá by boli skrátka odkázané na vonkajšie vplyvy, pred ktorými by sa samé len ťažko ubránili.
Na druhú stranu, uzavreté chovy sú nielen absolútne bezpečné, ale vďaka špeciálne nastaveným podmienkam a moderným technológiám sa v nich kuriatka majú (takmer doslova) ako „prasce v žite”.
Dôležitá je teplota aj svetlo
Samozrejmosťou slovenských fariem sú prísne hygienické a veterinárne normy. Medzi kurčatá nesmie vstúpiť nik okrem ľudí, ktorí ich majú na starosti – a aj pre tých platia špecifické podmienky.
Zamestnanci nesmú chovať doma vlastnú hydinu, aby sa zabránilo preneseniu nákazy. Pri každom vstupe sú tiež umiestnené špeciálne dezinfekčné brody, ktoré slúžia najmä na dezinfekciu obuvi.

Každý chovateľ zvierat v Európskej Únii musí dodržiavať princípy animal welfare, teda pravidlá zabezpečujúce pohodu a zdravie zvierat.
Hovoria najmä o tom, aby mali kurčatá dostatok pohybu, neustály prístup ku krmivu a pitnej vode, suchú podstielku, ale aj správnu teplotu a vlhkosť prostredia.
Pre jednodňové kurčatá je teplota a vlhkosť obzvlášť dôležitá. Ak sa takto malé kuriatka podchladia, hrozí im vyššie riziko chorôb či rôznych zápalov, ktoré sa neskôr už ťažšie riešia.
Súčasťou animal welfare je aj správne nastavený svetelný režim (osvetlenie v hale), pravidelná kontrola zvierat či naskladnenie a vyskladnenie hál na jeden krát, aby sa čo najviac znížilo riziko stresu a sekundárnej kontaminácie chovu.
Maratónci to nie sú
O dostatok pohybu v hale nie je núdza. Podmienky sú tam nastavené tak, aby sa kuriatka mohli kedykoľvek prebehnúť.
No netreba si ich mýliť so sliepkami, ktoré behajú od rána do večera. Realita je taká, že kuriatka v takýchto ideálnych podmienkach väčšinou oddychujú alebo sa kŕmia. Aj vďaka tomu priberajú ako majú.
Hyza však chová aj „bežca”, ktorý sa od výkrmových kuriatok líši vzhľadom aj stupňom aktivity.

Je to špeciálny hybrid vyšlachtený na pomalý rast, má prirodzené žlté sfarbenie zdedené po rodičoch a tuhšie mäso. Vyznačuje sa nižšími hmotnostnými prírastkami a vyššou spotrebou krmiva.
Od iných kurčiat sa odlišuje práve tým, že je oveľa aktívnejšie. V pultoch ho nájdete ako „Zlaté kurča”.
Žltší odtieň má aj „gazdovské kurča”, ktoré v krmive dostáva viac kukurice ako aj výťažok z rastliny, ktorá ho jemne sfarbí do žlta. Väčšinu chovu však tvoria klasické biele kurčatá.
Zdravé kurča antibiotiká nepotrebuje
Ku každej farme je pridelený veterinár, ktorý kontroluje chov od prvého až po posledný deň.
Častým mýtom, ktorý si ľudia spájajú s chovom hydiny, je podávanie antibiotík. Faktom je, že zdravým kurčatám sa antibiotiká nikdy nepodávajú – rovnako ako pri ľuďoch, aj v prípade zvierat na to nie je absolútne žiadny dôvod.
Ak majú zvieratá zdravotné ťažkosti, recept na antibiotiká či iné lieky predpisuje veterinár. Stanovuje nielen dávkovanie, ale aj „ochrannú dobu”, teda dátum, dokedy sa bude liek podávať, aby sa už v koncovom výrobku nenachádzal.

Na krmivo vo všeobecnosti platia veľmi prísne požiadavky. Okrem pšenice, kukurice, minerálnych látok, antioxidantov a vitamínov v ňom nesmie byť nič navyše, ale tiež nesmie nič chýbať, pretože potom by chov nefungoval.
Veterinár spraví pred vyskladnením a prevozom každej haly prehliadku kŕdľa tak, aby sa na spracovanie dostali len vhodné a zdravé kurčatá.
Potom prebehnú laboratórne testy na prítomnosť salmonely v podstielke. Nakoniec veterinár vydá potvrdenie, bez ktorého by nebolo možné kurčatá spracovať.
Pozriem a vidím
Na to, aby ste si v obchode dobre vybrali, nepotrebujete blog so 106 faktami. V skutočnosti vám stačí zapamätať si jeden kód – SK 106 ES.
Je to veterinárna identifikačná oválna značka závodu, v ktorej SK symbolizuje slovenského výrobcu, 106 oficiálny číselný kód spoločnosti Hyza a ES znamená Európske spoločenstvo.
Toto oválne označenie majú len závody, ktoré schválila štátna veterinárna správa. To, znamená, že každý kus kurčaťa prehliadla na porážke a rozhodla, že je vhodný k ľudskej spotrebe.

Keďže Hyza dodáva mäso aj privátnym značkám, ktoré neuvádzajú výrobcu, toto označenie vám pomôže identifikovať Hyza produkt v akomkoľvek obchode.
Myslite na to, že niektoré reťazce umiestňujú etiketu aj na zadnú stranu obalu. Ak teda symbol neviete nájsť, skúste produkt otočiť.
Vďaka tomu budete mať istotu, že kupujete kvalitné kurča, ktoré prežilo dobrý, pokojný život na slovenskej farme, a že k nám na Slovensko necestovalo napríklad po mori.