Jej využitie v kuchyni je všestrannejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Zaujme vás už svojím vzhľadom – vyzerá ako jemný, ružový bochník s bielymi kúskami tuku. Labužníci ju vyhľadávajú najmä pre jej lákavú arómu a jemnú chuť.
Málokto však vie, že tento symbol talianskej gastronómie má oveľa hlbšie korene, než by ste čakali.
Mortadella prešla dlhú cestu – od luxusnej pochúťky dostupnej iba šľachte až po jednu z najobľúbenejších talianskych delikates. V čom vlastne spočíva jej jedinečnosť?
Prvá receptúra vznikla pred 400 rokmi
Aby sme pochopili pôvod Mortadelly, musíme sa vrátiť o niekoľko tisícročí späť na územie dnešnej Bologne.
Na oficiálnej stránke Mortadelly (áno, taká naozaj existuje) sa píše, že v tej dobe sa v Bologni preháňali divé ošípané, ktoré sa kŕmili žaluďmi z dubových stromov. Vďaka tomu malo miestne bravčové mäso jedinečnú chuť a kvalitu. Stalo základom aj pre tradíciu výroby Mortadelly.
Prvá podrobná receptúra sa objavila v 17. storočí. Od tej dnešnej sa líšila najmä vyšším podielom tuku. Kľúčový je najmä rok 1661. Kardinál Farnese vydal oficiálny dokument, ktorý chránil jedinečnosť tohto produktu a výrobu prísne spojil s mestom Bologna.
Kým v stredoveku bola Mortadella vyhradená iba pre bohatú elitu, v 19. storočí sa vďaka industrializácii potravinárskej výroby stala dostupnejšou aj pre širokú verejnosť.
Z exkluzívneho produktu sa tak stal „demokratický“ symbol talianskej kuchyne, obľúbený takmer na celom svete.
Čo obsahuje jej kuracia verzia?
Bravčové mäso je základom pôvodnej Mortadelly dodnes. Hlavnou surovinou je jemne mletá svalovina z pliec a vyberané kúsky tuku z oblasti krku.
Do zmesi sa pridáva soľ, prírodné koreniny, aromatické rastliny, niekedy aj pistácie. Naopak, prísne zakázané sú umelé dochucovadlá či údenie.
Mortadela od Hyzy – pozor, tá má v názve len jedno „L” – poskytuje o niečo ľahšiu alternatívu. Je vyrobená z kuracieho mäsa, ktoré dopĺňajú tukové kúsky bravčovej slaniny.

Napriek odlišnému zloženiu je však na nerozoznanie od originálu – má jemnú štruktúru, výraznú, ale vyváženú arómu a delikátnu chuť. Je vyrobená z čerstvého, slovenského kuracieho mäsa overeného pôvodu.
Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš posledný blog, v ktorom vyvraciame mýty o chove slovenskej hydiny na Slovensku.
Aby ste mali istotu, že kupujete kvalitné mäso a mäsové výrobky, nezabudnite si skontrolovať na obale označenie SK 106 ES. Je to veterinárna identifikačná oválna značka závodu, v ktorej SK symbolizuje slovenského výrobcu, 106 oficiálny číselný kód spoločnosti Hyza a ES znamená Európske spoločenstvo. |
Ako Mortadellu využiť v kuchyni
Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa táto saláma vynikajúco hodí k vínu, chlebu a syrom. Pridajte ešte hrozno, pistácie či grissini (chrumkavé chlebové tyčinky, pôvodom z Turína) a vytvoríte chutné a pestré predjedlo, ktoré sa hodí na akýkoľvek stôl.
Nenechajte sa však limitovať len studenou kuchyňou. Mortadella má v kuchyni aj praktické využitie. S trochou kreativity z nej vyčarujete zaujímavé hlavné jedlá, netradičné raňajky či teplé večere.

6 receptov s kuracou Mortadelou
Mortadella v cestovinách – Carbonara di Mortadella
Kuraciu Mortadelu nakrájajte na kúsky a jemne opečte, potom zmiešajte s vajíčkom, parmezánom a uvarenými špagetami. Získate lahodnú krémovú omáčku, ktorá je o niečo jemnejšia ako jej originál so slaninou.
Mortadella mousse – jemná nátierka
Rozmixujte Mortadelu s trochou ricotty, mascarpone a citrónovej šťavy, až kým nezískate nadýchanú penu. Podávajte s krekrami alebo grissinami a vytvoríte delikátne predjedlo či raňajky.
Mortadela sendvič šéfkuchára Martina Korbeliča
Taliansky chlieb ciabatta rozrežte, potrite dijonskou horčicou a naplňte Mortadelou, plátkami vyzretého syra, kyslými uhorkami a restovanou červenou cibuľou. Sendvič zapečte v rúre.
Celý postup a ingrediencie nájdete vo videorecepte nižšie.
Taliansky Mortadella burger
Namiesto hovädzieho mäsa opečte hrubší plátok kuracej Mortadely, vložte ju do burgerovej žemle, ktorú naplníte pestom, rukolou a talianskym syrom. Dokonalý taliansky burger, ku ktorému si môžete bez hanby naliať aj pohár suchého vína.
Omeleta s Mortadellou
Nakrájanú Mortadelu zmiešajte s vajíčkami, parmezánom a čerstvými bylinkami a pripravte si lahodnú taliansku frittatu (talianska omeleta). Mortadelu môžete najskôr opiecť na oleji pre výraznejšiu chuť.
Sendvič Anthony Bourdaina
Na záver máme pre vás tip na legendárny sendvič slávneho amerického šéfkuchára a cestovateľa Anthony Bourdaina.
Plátky kuracej Mortadely opečte na panvici, potom naukladajte všetky vrstvy na seba a na vrch položte plátok syra, kým sa neroztopí. Na tej istej panvici opečte žemľu, aby nasiakla chute.
Spodnú časť žemle natrite majonézou, pridajte vrstvy Mortadely so syrom a vrchnú časť natrite dijonskou horčicou. Sendvič prekrojte na polovicu a podávajte ešte teplý.